Barion Pixel

Otevírací doba

Prohlídky bez objednání se konají každou neděli od 3.3. do 27.10. 2024

  • 10:00
  • 11:00
  • 14:00
  • 15:00

Vstupné 200 Kč, děti do 12 let 100 Kč.

V ostatní dny je možné prohlídku objednat vždy po předchozí telefonické domluvě pro skupiny nad 4 osoby na telefonním čísle 605 344 748. V takových případech je vstupné 250 Kč, děti do 12 let 150 Kč.

Po prohlídce je možné zakoupit: turistickou známku / turistickou vizitku / pohlednici / štítek na hůl

Na co se můžete těšit?

Uvidíte vevnitř

Prohlídka zámku začíná v zámecké kapli sv. Anny, která právě prochází dvouletou náročnou obnovou: uvidíte přímo, jak opravy probíhají. V přízemí dále nahlédnete do někdejší zámecké kuchyně, od níž vede do patra točité litinové schodiště pro služebnictvo. V pianu nobile je vystaveno několik desítek fotografií zámku i jeho majitelů z celého dvacátého století, drobnosti z majetku někdejších vlastníků, které se nám zatím podařilo vykoupit, a také cenný nově dokupovaný starožitný mobiliář, jímž vybavujeme zámecké komnaty. Vrcholem prohlídky je v tuto chvíli druhé patro zámku s osmi místnosti po kompletní památkové obnově včetně oken, dveří a původních fošnových podlah. Nejnáročnější částí obnovy bylo krom likvidace dřevomorky v každé místnosti restaurování šablonové nebo ruční výmalby stěn a také několika malovaných záklopových stropů.

Uvidíte venku

Poté, co projdete barokní dřevěnou bránou do vnitřního nádvoří zámku a minete po kamenné cestě kaštano-lipovou alejí středověkou studnu, čeká vás obnovený renesanční parter, jemuž vévodí zurčící kašna, slunné a stinné květinové záhony, cestičky vysekávané v trávě a plot s brankou osazený osmi terakotovými vázami. Brankou vyjdete na terasy, které na svou obnovu ještě čekají. Buď můžete obejít zámek a vrátit se do nádvoří, nebo se od příštího roku vydat na okružní cestu zámeckým parkem – podívejte se do rubriky „chystáme“.

Zvířátka na zámku

Prohlídkovou trasu zámkem i jeho okolím může kdykoli zkřížit kočka Bělohrad, na nádvoří se nově prochází také paví manželé. Pokud chcete vidět i oslíka Balbína a ovečky, jež mu dělají společnost, vydejte se brankou u zámecké kaple po schodišti přes vyhlídku „Onen svět“ asi 30m k ohradníku ve stráni. Pilně tam baští. Zcela suchou houskou nebo jablíčkem zpravidla nepohrdnou.